Fotokapan Nedir?

Fotokapanlar hakkında teknik bilgiler

Bu sitede fotokapan nasıl kullanılır, fotokapan nasıl kullanılır, en çok tercih edilen fotokapan modelleri, fotokapan özellikleri, fotokapan modelleri, gsm fotokapanlar, fotokapan nasıl çalışır, nasıl yerleştirilir gibi fotokapanlarla ilgili çok sayıda pratik ve teknik bilgi bulacaksınız.

Fotokapanlarla ilgili aradığınız bütün bilgiler bu başlıklarda:

Fotokapan Nasıl Kullanılır?

En çok tercih edilen fotokapan modelleri ve özellikleri.

Fotokapanların güvenlik kamerası olarak kullanımı

Fotokapan nasıl yerleştirilir?

Fotokapan çekim ayarları nasıl yapılır?

En çok satılan fotokapanlar

Görüntü aktarma özellikli gsm fotokapanlar

Uluslararası fotokapan yarışmaları

Fotokapan batarya ömrü nasıl arttırılır?

Fotokapanların hayvan türlerine göre kullanımı

Fotokapanlar hareket algılama özelliği ile çalışan kameralardır. İnfrared, flaşlı ve slr gibi çeşitleri vardır. Günümüzda daha çok doğal hayatı araştırma çalışmalarında ve yabanıl hayvanların görüntülenmesinde kullanılıyor olsa da fotokapanlar ilk defa 1990’lı yılların başında avcılar tarafından Amerika’da kullanılmaya başlanmıştır.

Fotokapanlar günümüzde genellikle doğal hayat araştırmaları ve bilimsel çalışmalar için kullanılmaktadır. Ayrıca son dönemde güvenlik güçleri tarafından sınır güvenliği, kaçakçıların ve teröristlerin tespitinde de kullanılmaktadır.

Çekim sırasında herhangi bir insan faaliyeti olmadığı için hayvanların en doğal hallerinin görüntülenmesi fotokapanlar ile mümkün olur. Aylarca aynı yerde çalışabilmesi sebebiyle canlı türleri hakkında ayrıntılı bir veri elde edilir.

Fotokapanların piyasada çok farklı özelliklere sahip modelleri bulunmaktadır. İlk kullanılmaya başlandığı dönemlerde amatör olarak üretilen fotokapanlar günümüzde çok sayıda tanınmış marka tarafından üretilmektedir. Fotokapanların teknolojik özellikleri ilk üretildikleri dönemden günümüze kadar çok çeşitlenmiştir. Piyasada 3 mp VGA çekim yapan basit modellerden SLR çekim yapan, GPS konum belirleme, ay fazı, sıcaklık ölçümü, full hd video, görüntü atma gibi çok sayıda üstün özelliğe sahip fotokapan modeli bulunmaktadır.

En iyi Fotokapan görüntüleri dalında uluslararası ödüllü yarışmalar düzenlenmektedir. Fotokapan yarışmalarında derece alan görüntüler için Uluslararası fotokapan yarışmaları konulu başlığa bakınız.

Fotokapan modelleri teknolojinin gelişimi ile sürekli güncellenmekte ve yeni özellikler eklenmektedir. Fotokapan seçimi konusunda fikir edinmek için tıklayınız: En çok satılan fotokapanlar

Fotokapan ne işe yarar?

Fotokapanlar çok yönlü kullanılabilen, pratik, üstün özelliklere sahip cihazlardır. Bırakıldığı yerde bir yıla varabilen uzun pil ömrü sayesinde o ortamdan gece veya gündüz geçen bütün canlıları ve alanda meydana gelen değişimleri görüntülerler. Adeta bölgenin görüntülü tarihini çıkarırlar. Fotokapanlar doğal hayat ve avcılık çalışmaları konusunda çok başarılı olduğu gibi bazı teknik özelliklere dikkat edildiğinde güvenlik kamerası olarakta başarılı şekilde kullanılabilir. Bu konuda ayrıntılı bilgi edinmek için tıklayınız : Fotokapanların güvenlik kamerası olarak kullanımı

Fotokapan nasıl çalışır?

Fotokapanların en önemli özelliği hareket sensörü ile çalışmasıdır. Yerleştirildiği alanda hareket olmadığı sürece uyku modunda bekler. Herhangi bir canlı hareketi olması durumunda otomatik olarak devreye girerek yapılan ayarlara bağlı olarak fotoğraf veya video çekimi yapar. Hareket sensörünün kapsama alanı içinde faaliyet devam ettiği sürece çekime devam eder. Bazı modellerde bulunan ”alan tarama” özelliği ile hareket olmasa bile arazideki mevsimsel değişimleri belli zaman aralıkları ile görüntüleyebilir. Fotokapanların kurulumu konusunda ayrıntılı bilgi edinmek için tıklayınız: Fotokapan nasıl yerleştirilir?

Bazı fotokapanlara küçük güneş enerjisi panelleri takılabilmektedir. Fakat kaliteli bir cihazınız varsa buna pek ihtiyaç duymazsınız. Kaliteli fotokapanlar en sıradan pillerle bile aylarca çalışabilir.

Lütfen aşağıda bulunan yorum kısmından görüş ve önerilerinizi bizimle paylaşın. İlginiz için teşekkürler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir