Dünyanın en büyük hava temizleme kulesi

Güneş enerjisi ile çalışan dünyanın en büyük hava temizleme kulesi

Çin hükümeti tarafından Şensi eyaletinde inşa edilen 100 metrelik kulenin ”Dünyanın en büyük hava temizleyicisi” olduğu iddia ediliyor. Uzmanlar hava temizleme kulesinin gerçekten işlevsel olduğu konusuna şüpheyle yaklaşıyor ama Çinli yetkililer kulenin bulunduğu bölgede büyük bir fark yarattığı konusunda oldukça iddialı.

Hızla sanayileşen Çin’de hava kirliliği inanılmaz seviyede yüksek ve hava kirliliğine bağlı ölüm oranları müthiş bir hızla artıyor. Çoğu sanayi bölgesinde insanlar dışarıya maske ile çıkıyor. Dünya sağlık örgütü Çin’i dünyanın en kirli havasına sahip ülkesi ilan etti ve bu ülkeye seyahat edecek olanları kirli hava konusunda uyardı.

Çin hükümeti gittikçe daha büyük bir sorun haline gelen hava kirliliğini azaltmak amacıyla dünyanın en büyük hava temizleyicisi olduğu iddia edilen bir kule inşa etti. Kule 100 metre büyüklüğünde ve saniyede 8 metreküp hava temizleme özelliğine sahip. Kule özellikle kömür tüketimin yüksek olduğu kış aylarında çalıştırılıyor.

Kulenin çalışması için gerekli enerji taban kısımda bulunan güneş enerjisi panellerinden elde ediliyor bu nedenle enerji tüketimi oldukça düşük ve atık üretmiyor. Kirli hava alt kısımdan emiliyor. Kule içinde güneş enerjisi ile ısıtılan hava kulenin üst kısımlarına doğru yükselerek burada bulunan filtrelerin içinden geçiyor. Temiz hava kulenin baca benzeri boşluklarından dışarıya doğru tahliye ediliyor. Kule bu şekilde kesintisiz bir devir sistemi ile çalışıyor.

Kulenin yakınında çok sayıda hava kirliliği ölçüm istasyonu bulunuyor ve Çin hükümetinin iddiasına göre kule devreye girdiğinden beri bölgede hava kirliliği %15 oranında azaldı. Çin hükümeti diğer şehirlerde daha büyük çaplı hava temizleme kuleleri için projeler hazırlıyor.

Dünyanın en büyük hava temizleyicisi olduğu iddia edilen bu kule hakkında şimdilik bazı teknik şüpheler var ama işe yaradığı bilimsel olarak kesin bir şekilde ispatlanırsa kısa zamanda benzeri kulelerden bütün büyük şehirlerde görebiliriz.

Lütfen aşağıda bulunan yorum kısmından görüş ve önerilerinizi bizimle paylaşın. İlginiz için teşekkürler…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir