İlk defa yurtdışına çıkacaklar ne yapmalı?

Yurtdışına gideceklere tavsiyeler

İlk defa yurtdışı seyahati yapmak genelde oldukça stresli bir iştir. Aklı kurcalayan çok sayıda soru vardır:

Yurt dışına ilk kez çıkarken ne yapılmalı? Yurt dışına çıkınca yanımıza neler almalıyız? Yurt dışında çantamızda neler olmalı? Kimlerle, nasıl iletişim kurmalıyız?

Sizin için çok sayıda pratik bilgi içeren yurtdışı seyahat rehberi hazırladık:

– Bütçenizi, gideceğiniz ülkenin para birimiyle belirleyin.

– Yanınızda mutlaka gerekli durumlarda kullanabileceğiniz ağrı kesici, mide ilacı, kas gevşetici gibi ilaçlar götürün. Bu tip basit ilaçları yurt dışında temin etmeniz zor ve pahalı olabilir.

– Yanınızda her zaman bir powerbank (taşınabilir şarj aleti) bulundurun.

– İngilizce “merhaba”, “teşekkürler”, “evet”, “hayır”, “lütfen”, “ne kadar”, “ingilizce biliyor musunuz” gibi basit diyalogları öğrenin. Bunun yanında gideceğiniz ülkenin diline ait günlük diyalog kelimelerini öğrenmeniz faydalı olacaktır.

– Üzerinizde mutlaka 100-200 civarı Dolar veya Euro cinsinden nakit bulundurun. Maalesef TL çoğu ülkede kabul görmez.

– Havaalanında döviz alırım demeyin, bankaları tercih edin. Bankalar daha uygun fiyatlara döviz verirler.

– Sizi havaalanından alacak bir araç veya kişi yoksa, havaalanından gideceğiniz yere en kolay ve ekonomik ulaşım imkanlarını araştırın. Metro, otobüs veya uber gibi seçenekler en ucuz ve güvenilir olanlarıdır.

– Bagaj ölçülerine dikkat edin. Birkaç kilo fazlalık veya birkaç santim büyük bagaj için 50-100 dolar fazladan ödemeyin. Bu konuda havayolu şirketlerinin internet sitelerinden bilgi alabilirsiniz.

– Pasaportunuzu, cüzdanınızı, telefonunuzu sağlama alın. En zengin ülkelerde bile çok sayıda hırsızlık olayı yaşandığını aklınızdan çıkarmayın.

– Havaalanları içindeki mesafeler çok uzak olabilir, bu yüzden giriş-çıkış yapacağınız kapılara 15 dakika öncesinden yürümeye başlayın.

– Gideceğiniz ülkedeki konaklama adresinizi ve iletişim bilgilerini yanınızda bulundurun. Bunlar ülkeye girişte sizden talep edilebilir. Vizeyi almış olmanız ülkeye girişinizi garanti etmiyor, görevliler istediği anda sizi geri çevirebilirler.

– Telefonunuza maps.me uygulamasını indirin. Bu çok kullanışlı bir haritadır. Hastane, eczane, market, polis, tuvalet, önemli yerler vs. her şeyin yerini gösterir.

-Yurtdışı sağlık sigortanızın bir çıktısını her ihtimale karşı yanınızda bulundurun.

– Seyahatiniz sırasında şehir ve ülke değiştirecekseniz nasıl gidileceğini önceden planlayın. Bilet almayı son güne bırakmayın.

– Size yaklaşıp çok sıcak davranan her insana ‘’misafirperver, turistsever ülke insanı’’ gözüyle bakıp hemen güvenmeyin, kibar ama şüpheci olun. Davetleri hemen kabul etmeyin.

– Çoğu havaalanında veya büyük şehirlerin merkezi yerlerinde bulunan Tourist office’lere uğrayın. Bu ofisler bulunduğunuz şehirde nereye gidilir, ne yenir, nelere dikkat edilmelidir gibi çok sayıda konuda size yardımcı olacaktır.

– Kıyafetleriniz göçmen gibi değil turist gibi olsun. İnsanların davranışları görüntünüze göre değişkenlik gösterir.

– Yurtdışı için uygun bir telefon tarifesine geçmeyi unutmayın. Gideceğiniz ülkelerde hattınızın kullanım durumunu öğrenin.

– Gideceğiniz restoranlarda genellikle İngilizce menü vardır, onu isteyin.

– Yurtdışında “Carrefour express” benzeri yerlerden alışveriş yapın. Böyle yerler çok daha ucuzdur.

– Özellikle Avrupa’da soda tüketimi çok fazladır. Su alırken yanlışlıkla soda almamak için şişeyi sallayın.

– Telefonunuza rome2rio, maps.me, railplanner, tripadvisor, booking.com gibi kiralık oda, pansiyon ve otel hizmeti sağlayan uygulamalarını kurmayı unutmayın.

– İlk gördüğünüz yerden hemen hediyelik eşya almayın, çoğu zaman daha ucuza satan yerler vardır.

– Özellikle Güney Amerika ülkeleri, Balkanlar ve Endonezya, Tayland, Kamboçya gibi bazı Asya ülkelerinde oldukça tehlikeli, suç oranı yüksek yerler vardır. Bilindik gezinti yerlerinden uzaklaşıp ara sokaklara, bilmediğiniz yerlere girmeyin.

Lütfen aşağıda bulunan yorum kısmından görüş ve önerilerinizi bizimle paylaşın. İlginiz için teşekkürler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir