Seküler Ülkeler Hangileri?

Seküler ülke ne demek?

Seküler ülkeler bütün dinlere eşit mesafede yaklaştıklarını ve bütün vatandaşların istediği dine inanabileceğini iddia ederler. Sekülerizm bazı kişiler tarafından iyi bir yönetim biçimi olarak tarif edilir ama dini açıdan böyle değildir. Seküler yaşam tarzında din sadece belli günlerde hatırlanan bazı ritüellerden ibarettir. Özellikle devlet yönetiminde dini değerlere yer verilmez. Seküler devletler açıkça ifade etmeseler de vatandaşlarından din yokmuş gibi yaşamalarını isterler.

Çoğu insan kendisini inançlı olarak tanımlar. Ateizm çoğunluk tarafından kabul edilmez fakat aynı kesimin yaşam tarzına baktığımızda bir ateistten pekte farklı olmadığını görürüz. Bunun en büyük sebebi adeta sinsi bir hastalık gibi topluma yayılan seküler yaşam biçimidir. Sekülerizm dine karışmıyor gibi görünür ama getirdiği kurallar dini etkisiz hale getirmek için tasarlanmıştır.

Sekülerizm neden bu kadar yaygın?

Dünya üzerindeki çoğu ülke seküler yönetim biçimlerine sahiptir. Bunun en büyük sebebi küresel çapta organize edilen tüketim toplumu oluşturma projesidir. Sağlam dini değerlere sahip toplumlar uluslararası şirketlerin ve piyasa yatırımcılarının istediği şeyleri yerine getirmez. Fakat seküler bir toplum güç sahipleri tarafından istenildiği gibi yönlendirilebilir.  (Bknz: Seküler Nedir? Sekülerizm ve İslam )

Aşağıdaki haritaya dikkat ederseniz seküler olmayan ülkeler arasında İngiltere, Norveç, İzlanda, Yunanistan gibi zengin ülkeler var. Seküler ülkeler içinde ise Çin, Kuzey Kore, Afrika’nın çoğunluğu görülüyor. Yani seküler olan veya olmayan ülkeler içinde geri kalmış olanı da, zengin ve gelişmiş olanları da var. Görüldüğü gibi Sekülerizmin gelişmişlik veya geri kalmışlık ile bir alakası yok. Bazılarının ortaya attığı ”Seküler ülkeler zengin ve gelişmiş” iddiası tamamen palavra.

Seküler ülkeler haritası :

Seküler ülkeler listesi :

Avrupa’daki seküler ülkeler :

Afrika’daki seküler ülkeler : 

Asya’daki seküler ülkeler :

Kuzey Amerika’daki seküler ülkeler :

Güney Amerika’daki seküler ülkeler :

Lütfen aşağıda bulunan yorum kısmından görüş ve önerilerinizi bizimle paylaşın. İlginiz için teşekkürler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir