Az pişmiş et sağlıklı mı?

Az pişmiş et hastalık yapar mı?

Az pişmiş et yemek kültürümüze oldukça yabancı. Son yıllarda yemek program ve yarışmalarının artmasıyla daha önce pek tanımadığımız et yemekleri ile karşılaşmaya başladık. Az pişmiş et nedir denilince artık aklımıza şöyle bir görüntü geliyor:

Bu görüntü çoğumuza garip geliyor ama az pişmiş etin tadı çoğu kişide merak uyandırıyor. Dışı pişmiş gibi görülüyor ama içi sanki biraz çiğ kalmış gibi duruyor. Çoğumuz böyle düşünüyor ama artık en lüks et restoranlarının baş yemeklerinden birisi bu.

Bazılarımız ”az pişmiş ne ki, çiğ köfte de kullanılan et tamamen çiğ” diyebilir. Doğru ama çiğ köfteye katılan bulgur ve baharatlar sonrası et öyle bir hale geliyor ki bu köfteyi bilmeyen birine yedirseniz kesinlikle içinde çiğ et olduğunu anlayamaz. Kültürümüzdeki tek çiğ et yemeği bu ama onu da neredeyse et olmaktan çıkarıp öyle yiyoruz.

Peki bu az pişmiş ete ne ad verilir?

Amerika ve İngiltere’de bu et rare meat veya rare steak olarak bilinir. Bu et pişirme tekniğine Fransızlar Viande Rare, Almanlar Seltenes Fleisch adı verirler.

Bu et pişirme tekniğinin sağlıklı olup olmadığı konusunda en fazla tüketildiği ülkelerde bile oldukça sert tartışmalar yapılmaktadır. Bu pişirme tekniğini savunanlar etin dışının mühürleme denilen yöntemle yüksek ateşte pişirildiğini ve hiçbir zararlı bakteri kalmadığını iddia etmektedir.

Bu açıklamaya karşı çıkan çok sayıda doktor ve beslenme uzmanı da bulunmakta. Özellikle dışarıda uzun süre bekleyen etlerin sadece dış kısmının pişirilmesiyle bakterilerin yok edilemeyeceğini, etin yeterince ısınmayan iç kısımlarında çok sayıda tehlikeli bakteri kalacağını söylüyorlar. Bugüne kadar ki bilimsel bulguların çoğunluğu bu et pişirme tekniğinin zararlı olduğunu söyleyenleri destekliyor.

Peki az pişmiş et hangi hastalıklara sebep olur?

– Az pişmiş ette gıda zehirlenmesine yol açan E.Coli bakterisinin bulunma ihtimali yüksektir. Bu bakteri etin içinde gelişir, dayanıklı bir bakteri türüdür. Ancak et iyi şekilde pişirilerek yok edilebilir.

– Hamileler için çiğ et tüketilmesinin ekstra tehlikeleri vardır. Genellikle evcil kediler tarafından yayılan ama çiğ et ve yıkanmamış sebzelerde de bulunabilen Toksoplazma isimli bakteri, hamilelerde düşük riskine sebep olur. Bu parazite maruz kalan çocuklarda zeka geriliği, körlük gibi hastalıklar görülebilir. Ayrıca anne karnında bu parazite maruz kalan kişilerde şizofreni, anksiyete, obsesis kompulsif bozuklu görülebileceği yönünde bilimsel bulgular var.

– Trişin bir asalak parazit türüdür. Özellikle domuz etinde bulunur ama bazen diğer hayvanların etlerinde de görülebilir. Trişin insanlarda çok farklı bölgelerde komplikasyonlara yol açar. Vücudun içinde çok farklı organlar arasında gezinir. Genellikle en kötü hasarı bağırsaklar ve akciğerlere verir. 70 dereceden yüksek ısıda pişirilen etlerde trişin tamamen yok olur.

Az pişmiş etin tıbbi sakıncaları bulunduğu ortada ama acaba az pişmiş etin dini yönden sakıncaları da var mı?

Az pişmiş et yemek caiz mi?

Kuran’a göre kan yemek haramdır. Bundan çiğ veya az pişmiş et yemenin haram olduğu sonucunu çıkaranlar var. Bu hatalı bir yorum çünkü Kuran’a göre et ayrı, kan ayrıdır. Bilimsel olarakta bu böyledir. Az pişmiş etin içinin pembe olmasının ve kırmızı bir sıvı akmasının sebebi kan değil ete rengini veren myoglobin isimli bir maddedir. Eğer bu madde kan olsaydı eti pişirseniz bile haram olması gerekirdi. Çünkü kan pişmiş veya çiğ her durumda haramdır. Çiğ veya az pişmiş et hijyenik olmayabilir ama haram demek doğru değil.

Lütfen aşağıda bulunan yorum kısmından görüş ve önerilerinizi bizimle paylaşın. İlginiz için teşekkürler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir