Boğazda gıcık nasıl geçer? Boğaz gıcığı için ilaçsız tedavi

Boğaz gıcıklanmasına doğal çözüm

Özellikle geceleri ortaya çıkan ve uykuyu mahveden boğaz gıcığının ilaçsız ve çok basit bir tedavisi var.

Boğaz gıcıklanması özellikle faranjit vakalarının en sık görülen belirtisidir. Her boğaz gıcığı faranjit değildir. Franjit iltihabi bir hastalıktır. Boğaz gıcıklanması faranjitte de ortaya çıkar fakat faranjit ile ilgisi olmayan bazı durumlarda da görülebilir.

Boğazda gıcık, gıdıklanma ve karıncalanma hissi sürekli öksürme isteğine neden olur. Öksürünce kısa bir süre rahatlama hissi gelir fakat kısa süre sonra tekrar boğazda karıncalanma ve gıdıklanma hissi başlar. Boğaz gıcığı özellikle geceleri ortaya çıkar. Başlangıçta basit bir rahatsızlık olmasına rağmen uzun süren gıcıklar uyku problemlerine ve strese sebep olur. Boğazın öksürme sebebiyle fazla zorlanması tahriş ve boğaz iltihaplarına neden olarak başka hastalıklara da sebebiyet verebilir.

Boğazda gıcığın nedenleri :

1- Susuz Kalmak :

En sık karşılaşılan nedenlerden birisi susuz kalmaktır. Boğazda dokuların sürekli olarak nemlenmesi gerekir. Boğazdaki hassas dokuları nemlendirmeye yetecek kadar mukus oluşmazsa boğaz kurur ve gıcıklanma hissinde artış olur. Kuru hava, aşırı kafein kullanmak ve antidepresanlar boğazda gıcık oluşmasını arttırabilir.

2- Boğaz dokusunun tahriş olması :

Boğaz dokusunun tahriş olması gıcığa neden olabilir. Boğaz tahrişinin en sık karşılaşılan sebeplerinden birisi sigara, nargile gibi tütün mamullerinin tüketimidir. Ses tellerini çok fazla zorlamak, fazla ve şiddetli öksürmek, tozlu-dumanlı ortamlarda bulunmak, aşırı tuzlu, asitli yiyecek tüketimi boğazda tahrişe neden olabilir.

3- İltihaplanma :

Virüs kaynaklı oluşan yutak iltihapları boğazda gıcığa neden olabilir. Soğuk algınlığında ilk belirtilerden biri olarak görülebilir. Boğaza yerleşen virüsler genellikle bademcik üzerinde çoğalmaya başlayarak karıncalanma ve gıcık hissine neden olur.

4- Alerji :

Özellikle bahar aylarında artış gösteren polen alerjisi boğazda gıcıklanmaya neden olabilir. Boğaz gıcığınızın alerji kaynaklı olup olmadığını tespit etmek için öncelikle artış gösterdiği mevsime dikkat etmeniz ve gıcık oluşan dönemde tüketilen gıdaları not etmeniz gerekir.

5- Psikolojik Nedenler :

Hiç bir hastalık belirtisi olmamasına rağmen bazı kişilerde sürekli olarak boğaz temizleme takıntısı oluşabilir. Bu takıntı genellikle yaşanan bir faranjit vakasından sonra başlar. Hastalık döneminde boğazda gıcıklanma sebebiyle başlayan sürekli öksürme hissi, hastalık geçtiği halde kişide bir takıntı olarak kalabilir.

Boğaz gıcığının ilaçsız tedavisi nasıl yapılır?

Boğaz gıcığının tedavisinde çeşitli ilaçlardan, şifalı bitkilere kadar çok çeşitli yöntemler önerilmektedir. Bu tedavilerin etkili olduğu durumlar olduğu gibi bazen tam tersine hastalık belirtilerini daha da arttırabilir.

Şimdi size hiç bir ilaç içermeyen, hiç bir yan etkisi olmayan ve boğaz gıcığının tedavisinde oldukça etkili olan bir yöntem önereceğiz.

Boğazınızda gıcıklanma hissi başladığı anda kesinlikle öksürmeyin hemen ağzınızı açabildiğiniz kadar açın ve bir anda şok nefesler almaya başlayın. Dışardan bir anda çekebildiğiniz kadar hava çekin. Dikkat edin bunu hızlı şekilde ve bir anda yapmanız gerekiyor. Boğazınızda müthiş bir rahatlama olduğunu ve gıcıklanma hissinin geçtiğini göreceksiniz. Gıcık hissi her geldiğinide bunu doğru şekilde yaparsanız bir kaç gün içinde büyük ihtimalle boğazınızdaki gıcık tamamen geçecektir.

Geçmiş olsun…

Lütfen aşağıda bulunan yorum kısmından görüş ve önerilerinizi bizimle paylaşınız. İlginiz için teşekkürler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir