Eşcinsellerde rektum kanseri riski 40 kat daha fazla

Makat kanseri ve eşcinsellik

Rektum kanseri vakaları son yıllarda büyük bir artış göstermektedir. Rektum kanseri batılı ülkelerde en sık rastlanan üçüncü kanser türüdür ve en fazla ölüme yol açan kanserler arasında ikinci sırada yer alır. Rektum kanseri evreleri oldukça sinsi ilerler. Rektum kanseri belirtileri genellikle basur hastalığı zannedildiği için fazla önemsenmez ve bu durum tedavi için geç kalınarak rektum kanseri iyileşme oranı konusunda ciddi düşüşlere neden olur. Rektum kanseri ameliyatı sonrası komplikasyonlar açısından en riskli kanser türlerindendir.

Rektum kanseri nedir?

Kalın bağırsağın son 12 cm’lik kısmına Rektum adı verilmektedir. Rektumun son kısmına makat veya anüs adı verilir. Rektum, sindirim sisteminden dışkının atıldığı bölümdür. Rektumda meydana gelen kötü huylu tümör oluşumlarına rektum kanseri adı verilir. Bazı hekimlerce makat kanseri, anüs kanseri veya anal kanser olarak adlandırılmaktadır.

Rektum kanseri kimlerde görülür?

Rektum kanserinde en büyük risk grubu eşcinsellerdir. Eşcinsellerde rektum kanseri görülme oranı normal insanlara oranla yaklaşık olarak 40 kat daha fazladır. Bunu başlıca nedeni normalde bir dışkılama organı olan ve hassas bir yapısı olan rektumun normal amacı dışında kullanılması ile oluşan lezyon, tahriş ve yaralanmalardır. Özellikle hastalığın erken evrelerinde bu tarz faaliyetlerin devam ettirilmesi rektum kanserinin çok daha hızlı yayılmasına neden olur. Ayrıca eşcinsel erkeklerin %95’i siğil (kondilom), tümör, kist ve kansere neden olan HPV virüsü taşımaktadır.

Özellikle batılı ülkelerde Rektum kanseri en öldürücü kanser türleri arasında zirveye oynuyor. Ayrıca rektum kanseri hastalık dönemi en acı verici ve yaşam kalitesini en fazla düşüren kanser türlerinden. Belirtileri basur ile karıştırıldığı veya eşcinsel ilişki yaşayanlar tarafından başka sebeplere yorulduğu için genellikle hastalığın son aşamalarında fark ediliyor. Bazı uzmanlar rektum kanserinin eşcinseller için aids hastalığından bile daha tehlikeli olduğunu söylüyor.

Sigara, alkol tüketimi, kötü beslenme gibi faktörler de Rektum kanseri nedenleri arasında sayılmaktadır.

Rektum kanseri belirtileri nelerdir?

Rektum kanserinde dışkının görünüşü önemli belirtilerdendir. Rektum çapı daraldığı için dışkıda incelme olur.

– Dışkıda kan görülmesi

– Makattan sümüksü akıntı gelmesi (Vakaların % 50’sinden fazlasında görülür)

– Dışkılama esnasında şiddetli ağrı (Vakaların %30’unda görülür.)

– Kabızlık ve ishal

– Anüs etrafında sert yumrular oluşması

– Makatta kaşıntı hissi

– Bağırsak düzeninde değişiklik

– Dışkı kaçırma

– Makatta ülserleşen ve iyileşmeyen yaralar

– Makat bölgesinde ve kasık bölgesinde bulunan lenf bezlerinin şişmesi

– Vakaların % 20’sinde ise hiçbir belirti görülmez. Tedaviye geç başlanacağı için en tehlikeli durum budur.

Rektum kanserine hangi bölüm bakar?

Rektum kanseri teşhis ve tedavisine genellikle Onkoloji, Genel Cerrahi, Gastroenteroloji ve Radyoloji bölümleri bakar. Fakat kesin teşhis ve tedavi süreci bu bölümlerin ortak çalışması ile yapılır. Ayrıca sadece makat bölgesi hastalıkları ile ilgilenen proktolog, kolorektal cerrahi hekimleri vardır. Bu doktorların çalıştıkları bölüme proktoloji yada kolorektal cerrahi servisi adı verilir.

Rektum kanseri nasıl teşhis edilir?

Rektum kanserinde erken teşhis hayati öneme sahiptir. Rektum kanseri belirtileri ne kadar erken doğru analiz edilip tedaviye başlanırsa, hastalıktan kurtulma ihtimalide o kadar yüksek olur.

Rektum kanseri teşhisinde kullanılan yöntemler :

Tarama testi: Yüksek risk grubundaki kişilere tarama testleri yapılır. (Eşcinseller, HİV enfeksiyonu taşıyan erkekler, değişik kişilerle cinsel ilişkiye girenler ve rahim ağzında kondilomu taşıyanlar)

Muayene: Makattan hücre örnekleri alınır veya anoskopi yöntemi ile (makat bölgesi endoskopi) ile inceleme yapılır.

Biyopsi: Hastalıklı olduğu düşünülen dokudan parça alınarak laboratuvar ortamında incelenir.

Manyetik rezonans görüntüleme (MRG) tetkik yöntemi

Endorektal veya endoanal ultrasonografi (ERUS veya EAUS)

Bilgisayarlı tomografiler

PET / CT

Rektum kanseri nasıl yayılır?

Rektum kanserinde tümörler genellikle dairesel olarak yayılır ve makat kaslarına yerleşirler. Bu yayılma şekli nedeniyle makatta darlık oluşur ve bu durum dışkılamayı sancılı bir hale getirir. Tümörler makat kaslarından sonra erkeklerde prostat ve kadınlarda ise vajinaya doğru yayılmaya başlar. Vakaların % 10-15’inde tümörler lenf bezlerine yayılır ve % 10’ında ise damarlar yolu ile yayılma görülür. Tümörler bazı vakalarda  karaciğer, akciğer, kemikler, beyin ve gözlere sıçrayabilir.

Rektum kanseri tedavisi nasıl yapılır?

Rektum kanseri tekrarlama yani nüks etme oranı yüksek bir kanser türüdür. Bu nedenle uygulanan tedaviler sonrası olumlu sonuç alınsa bile düzenli kontroller yaşam boyu devam ettirilmelidir.

Rektum kanserinde ameliyat önceleri ilk uygulanan tedavi yöntemiydi. Fakat günümüzde tedaviye radyokemoterapi ile başlanmaktadır. Bu tedaviden alınacak sonuçlara göre cerrahi müdahale planı yapılmaktadır.

Cerrahi müdahale, tümörün evresi ve yaygınlığına göre yapılmaktadır. Ameliyatla rektum tamamen çıkarılır veya sadece kanserli bölgenin çıkarılması söz konusudur.

Ameliyat sonrasında rektum kanseri nüks riskini azaltmak için radyoterapi ve diğer kemoterapiler kombine şekilde uygulanır.

Rektum kanseri ile kolon kanseri arasında ne gibi farklar vardır?

Anüsten yukarı doğru 12-15 cm.’lik bölüme rektum denilir ve bu kısım leğen kemiklerinin içindedir. Leğen kemiklerinin dışında kalan, karnın içine doğru olan diğer bölüm kalın bağırsağı oluşturur. Bu iki bölümün anatomik yapıları ve tedavi yöntemleri farklıdır. Kolon kanseri tedavisi genellikle standart cerrahi metodları ile yapılır ama rektum kanseri özel deneyim ve uzmanlık gerektirir.

Rektum kanserinde beslenme nasıl olmalı?

Rektum kanseri hastaları kesinlikle sigara ve alkolden uzak durmalı. Bu hastalıkta zeytinyağlı yemekler ve Akdeniz diyeti önerilir. Lifli gıdalar daha rahat dışkılama sağlayacaktır.

Lütfen aşağıda bulunan yorum kısmından görüş ve önerilerinizi bizimle paylaşın. İlginiz için teşekkürler…

Kaynak:

1- http://www.taviloglu.com/makat-bolgesi-hastaliklari/makat-kanseri.html

2- Houard C, Pinaquy JB, Henriques DE Figueiredo B, et al. Role of 18F-fluorodeoxyglucose Positron Emission Tomography-Computed Tomography in post-treatment evaluation of anal carcinoma. J Nucl Med 2017 Mar 9. pii: jnumed.116.185280. doi: 10.2967/jnumed.116.185280.

3- St Laurent J, Luckett R, Feldman S. HPV vaccination and the effects on rates of HPV-related cancers. Curr Probl Cancer 2018 Jun 23. pii: S0147-0272(18)30135-1. doi: 10.1016/j.currproblcancer.2018.06.004.

4- Kole AJ, Stahl JM, Park HS, et al. Predictors of nonadherence to NCCN guideline recommendations for the management of stage I anal canal cancer. J Natl Compr Canc Netw 2017; 15 (3): 355-362.

5- PDQ Screening and Prevention Editorial Board. Anal cancer prevention (PDQ®): Health professional version. PDQ Cancer Information Summaries [Internet]. Bethesda (MD): National Cancer Institute (US); 2002-2017 Feb 23.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir