Guatr ameliyatında ölüm riski var mı?

Guatr ameliyatı tehlikeli mi?

Türkiye’de her yıl 100 bin civarında Guatr ameliyatı yapılmaktadır ve bu sayı giderek artıyor. Guatr başta Karadeniz bölgesi olmak üzere ülkemizde görülme oranı en hızlı artan hastalıklardan birisi.

Guatr ameliyatı ölüm riski özellikle hastalar ve yakınları tarafından merak edilen bir konudur. Tabi ki hiçbir ameliyat için tamamen güvenli veya risksiz denilemez. En basit görülen ameliyatlarda bile tahmin edilemeyen kötü sonuçlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle ameliyatlar konusunda genel istatistiklere bakmak lazım. İstatistiklere göre guatr ameliyatı ölüm oranı düşüktür. Guatr ameliyatları genellikle düşük riskli ameliyatlar sınıfında görülür. Guatr ameliyatı olan hastaların büyük bir çoğunluğu evine sağlıklı olarak döner.

Guatr ölüm riski

Tabi ki bütün risk ameliyat ile sınırlı değildir. Guatr ameliyatı sonrası bakım bazı durumlarda ameliyatın kendisinden bile daha önemlidir. Örneğin guatr ameliyatı sonrası sigara içmek bir nevi intihar sayılabilir. Guatr ameliyatından çıkmış bir hastanın henüz iyileşmemiş olan yaralarını, içinde çok sayıda zehirli kimyasal bulunan sigara dumanına maruz bırakmasının çok kötü sonuçları olacaktır. Ameliyat ne kadar başarılı geçmiş olursa olsun sonrasında yapılacak hatalar her şeyi mahvedebilir.

Guatr ameliyatı ile ilgili dikkat edilecek en önemli konulardan birisi de ameliyat kararının doğru olup olmadığıdır. Çoğu hasta ilaç tedavisi ile iyileşebilecek iken bazen doktor hatası bazen de kendi acelecilikleri sebebiyle guatr ameliyatı olmaktadır.

Guatr ameliyatı tehlikeli mi?

Hangi durumlarda guatr ameliyatı gerekir?

Atom tedavisi (Radyoaktif İyot Tedavisi) ve ilaç tedavisi uygulanmasına rağmen sonuç alınamıyorsa,

Zehirli guatr,

Hipertiroidi ilaçlar ile kontrol altına alınamıyorsa,

Büyük nodüllerin nefes darlığına neden olması durumunda,

Tiroid bezinin aşırı büyümesi ve bu durumun hastada şikayetlere neden olması durumunda,

Tiroid bezinde oluşan nodüllerde kanser şüphesi olması veya nodüllerin 3 cm’den daha büyük olması,

Durumlarında doktorlar genellikle guatr ameliyatına karar verir.

Guatr ameliyatından sonra hasta ne zaman taburcu edilir?

Guatr ameliyatından sonra yatış süresi genellikle kısadır. Başarılı bir ameliyattan sonra hasta doktor tarafından muayene edilir. Herhangi bir komplikasyon oluşmamışsa hasta 2-3 gün içinde taburcu edilir.

Lütfen aşağıda bulunan yorum kısmından görüş ve önerilerinizi bizimle paylaşın. İlginiz için teşekkürler.

Guatr ameliyatında ölüm riski var mı?” konusunda Bir Fikir

  1. Bir akrabam guatr amaliyatı oldu bir aydır hastaneden çıkamadı iki defa yoğun bakıma aldılar nefes normal alamıyor oksijen veriyorlar bu durumda ne yapmalıyız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir