Köpeklerden insanlara bulaşan hastalıklar

Köpeklerden insanlara geçen hastalıklar

Bulaşıcı köpek hastalıkları, köpeklerin insanlarla en yakın ilişkisi bulunan hayvanların başında gelmeleri sebebiyle dikkat edilmesi gereken bir konudur. Evcil hayvanlardan bulaşan hastalıklar bazı durumlarda çok tehlikeli olabilmektedir. Bu yakın etkileşimin insanlar için bazı faydaları olduğu gibi çok sayıda tehlikeli hastalığa da davetiye çıkarmaktadır. Günümüzde tıp otoriteleri tarafından köpeklerden insanlara geçmesi muhtemel yaklaşık 200 hastalık tanımlanmıştır.

Ancak, bu yazıda sadece en bilinen hastalıklardan bazılarını anlatacağız. Köpeklerden insanlara geçmesi muhtemel hastalıkların Virüsler, bakteriler, mantarlar ve parazitler olarak faklı kaynakları bulunmaktadır. Her birinin tedavisi farklı ilaç ve metodlar gerektirir.

Köpeklerden bulaşan bakteriyel ve viral enfeksiyonlar :

Kuduz

Kuduz, köpeklerde ve insanlarda neredeyse her zaman ölümcül olan viral bir enfeksiyondur. Genellikle ısırılma yoluyla bulaşır. Ciltteki en ufak bir çizik bile virüsün vücuda girmesine neden olabilir. Kuluçka dönemi köpekler için yaklaşık 3 haftadır. İnsanlar için bu süre 4 hafta ile 3 ay arasındadır. Kuduz başlangıçta insanlarda grip benzeri semptomlar gösterir. Daha sonra yutma güçlükleri, felç gibi belirtiler ortaya çıkar. Köpeğinizi ve kendinizi bu hastalıktan sadece bir aşı ile koruyabilirsiniz.

Leptospirosis

Leptospirosis bakteriyel bir hastalıktır. İnsanlara, enfekte bir köpeğin idrarı veya kanı ile bulaşabilir. Köpekte hastalık, Fressunlust, kusma, ateş, kanlı dışkı ile kendini gösterir. İnsanlarda, enfeksiyon genellikle bir grip gibi başlar. Hastalık hem insanlarda hem de köpeklerde antibiyotiklerle tedavi edilir. Zamanında müdahale edilmezse insanlar için çok tehlikeli boyutlara gelebilen bir enfeksiyondur.

Kist Hidatik

Çok tehlikeli ve bulaşıcı bir hastalıktır. Ana kaynağı sokak hayvanlarıdır. Halk arasında ‘köpek kisti‘ olarakta bilinen kist hidatiğine köpeklerin bağırsaklarında bulunan ‘echinococcus’ paraziti sebep olur. Parazit yumurtaları köpek dışkıları ile etrafa yayılır. Doğrudan köpeklerle temas eden veya köpeğin dışkısının bulaştığı meyve ve sezelerin çiğ tüketilmesi yoluyla insanlara bulaşabilir. Kist hidatiği insanlarda karaciğer, akciğer ve beyinde kist oluşturarak organları tahrip eder. Bu parazitten korunmak için sokak köpekleri mutlaka iç ve dış parazitlere karşı aşılanmalıdır.

Toksokariyazis

Toksokariazis enfeksiyonu, tüm dünyada özellikle ılıman ve tropikal iklim kuşağında görülür. İnsanlara bulaşması, genellikle Toxocara yumurtaları bulunan toprak, enfekte durumda evcil köpek veya kontamine olmuş yiyecek ve içeceklerin tüketilmesiyle olmaktadır.

Uyuz

Uyuz insanlara geçebilen bir akar hastalığıdır. Uyuz oldukça bulaşıcı bir hastalıktır, çünkü akarlar konakçı ile kalmazlar, yayılmaya devam ederler. Uyuz sonbahar ve kış döneminde daha sık görülür. Uyuz semptomlarının ortaya çıkması altı hafta kadar sürebilir. Uyuz köpeklerde en sık görülen hastalıklardan biridir. Özellikle tüylerin dökülmesi ile kendini gösterir. Bu durumdaki köpeklerle temastan kaçınmalısınız.

Kancalı kurt

Köpek dışkısıyla kirlenmiş toprak veya gıda maddeleri kancalı kurt bulaşmasına yol açabilir. Kancalı kurt yumurtalarının bulaşması çocuklar arasında kirli eller, oyuncaklar, lazımlık gibi yollarla olabilir. Yumurtalar solunum yoluyla da insan vücuduna geçebilir. İnsan vücuduna giren kancalı kurt larvaları bağırsağın üst bölümüne yerleşirler. Buradan kurtların yumurtaları anüsü gider. Kancalı kurtlar ailenin diğer fertlerine de bulaşabilir.

Pasteurella

Pasteurella bir negatif kokobasildir. Köpek, kedi, at, koyun, keçi, sığır, tavşan, kemirgenler ve kanatlı hayvanların gastrointestinal sisteminde bulunabilir. İnsanlara bulaşması genellikle ısırık veya yalama ile olur. Pasteurella bulaştıktan sonra deri ve yumuşak dokularda çeşitli enfeksiyonlar gelişir. Genellikle trakeabronşit, pnömoni, akciğer apsesi gibi iltihaplı hastalıklara neden olur.

Köpeklerden hastalık bulaşmasını nasıl önleyebiliriz?

Bir sokak hayvanına asla dokunma.

Köpeklerde dışkı yeme olayı sık görülen bir davranıştır. Bu nedenle cildinizi ve kıyafetlerinizi köpek salyasından koruyun.

Köpeğinizi insanları yalamaması konusunda eğitin.

Çocukların hayvanları öpmesine izin vermeyin.

Köpeklerle temastan sonra ellerinizi yıkayın.

Köpeklerinin bütün aşılarını aksatmadan yaptırın.

Köpek idrarı ve dışkısı bulunan alanlardan kendinizi ve çocuklarınızı uzak tutun.

Köpeğinizin özellikle mutfak ve yatak odasına girmesine engel olun. En sağlıklısı her zaman bahçede bulunmasıdır.

Sebzeleri iyice yıkayın.

Lütfen aşağıda bulunan yorum kısmından görüş ve önerilerinizi bizimle paylaşın. İlginiz için teşekkürler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir