İphone soğukta neden kapanıyor?

İphone soğuktan etkilenir mi?

Son zamanlarda İphone kullanıcıları arasında ilginç bir tartışma yaşanıyor. Pek çok kullanıcı İphone soğukta çalışmıyor iddiasında bulunuyor ve kış aylarında İphone soğuk uyarısı ile karşılaştıklarını belirtiyorlar. Söylenenlere göre telefonların şarjları full olmasına rağmen soğuk hava ile karşılaşan İphone’lar şarj uyarısı veriyor. İphone’larda soğuk havaya bağlı kapanma veya donma gibi sorunlar yaşanıyor.

Acaba İphone gerçekten soğuktan etkileniyor mu?

Öncelikle bütün elektronik cihazların ideal bir çalışma sıcaklığı olduğunu belirtelim. Elektronik cihazlar için en ideal ısı, oda sıcaklığı denilen 20-30 derece arasıdır. Çok sıcak veya çok soğuk ısı elektronik cihazları kötü şekilde etkiler.

iphone soğuk uyarısı

İphone’larla ilgili genel şikayet soğuk havalarda işlevini yitirmesi ile ilgili. Fakat soğuk hava demek cihazın tamamen işlevini yitirip donması veya kapanması demek değildir. Havanın -2,-3 derecelerde olduğu sıradan bir kış havasında İphone gibi bir telefon işlevini yitiriyorsa bu elbette ciddi bir imalat hatası olarak değerlendirilmelidir. Özellikle bazı acil durumlarda bu çok büyük bir sıkıntı yaratabilir.

İphone’ların soğuk havalarda çalışmaması konusunda çok çeşitli açıklamalar yapılıyor.

Bazıları Apple firmasının İphone’ları satacağı ülke şartlarına göre ürettiğini iddia ediyor. Bu saçma bir iddia çünkü Türkiye gibi aynı gün içinde hem kayak yapılan hem de denize girilen bölgeleri olan ülkeler var.

İphone soğuk havada neden kapanıyor?

Kimileri soğuk havada çalışmayan İphone akıllı telefonların yazılım sorunları olduğundan bahsetmekte. Bu iddia da ihtimaller dahilinde. Uzmanlar tarafından bu konuda yapılan mantıklı bir açıklama da İphone’ların kasasında kullanılan metal malzeme ile alakalı. İphone’larda, diğer akıllı telefonlar gibi Lithium-ion bataryaları kullanılmaktadır. Bu batarya çeşidi hızlı şarj olur fakat ısı direnci düşüktür. İphone Lithium-ion batarya kullanıyor fakat ısı konusunda İphone için ekstra sıkıntı oluşturan bir durum daha var.

İphone metal kasaya sahip. Bu nedenle soğuk havalarda diğer telefonlardan daha fazla ısı kaybediyor. İphone telefonların soğuk havada diğer akıllı telefonlardan daha fazla sorun çıkarmasının sebebinin bu olduğu söyleniyor.

Lütfen aşağıda bulunan yorum kısmından görüş ve önerilerinizi bizimle paylaşın. İlginiz için teşekkürler.

İphone soğukta neden kapanıyor?” konusunda Bir Fikir

  1. You really make it seem so easy along with your presentation but I find this matter to be actually something which I feel I might by no means understand. It kind of feels too complicated and very large for me. I am taking a look ahead on your subsequent publish, I will attempt to get the grasp of it!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir